Zistite príčiny prečo máte zlý dych. Existujú spôsoby a triky, ako sa ho môžete zbaviť raz a navždy

Zlý zápach z úst alebo halitóza lekárskej terminológie sa odhaduje ako tretí najčastejší dôvod, prečo ľudia hľadajú zubnú starostlivosť. Dôvody zlého dychu však nie vždy súvisia so zubami.

Predpokladá sa, že približne 20% ľudí má problém so zlým dychom vo väčšej alebo menšej miere.

Zlý dych je zvyčajne najhorší ráno a dôvodom je výroba slín (slín), ktorá sa pri spánku drasticky znižuje. Sliny sú zodpovedné za vylúhovanie baktérií z úst.

Príčiny

Pri asi 90% prípadov zlého dychu vzniká zápach v ústach. Zvyčajne pochádza z biofilmu, ktorý sa nachádza na zadnej strane jazyka alebo na zuboch a ďasnách.

Na týchto miestach dochádza k hromadeniu baktérií, ktoré pri spracovávaní potravinových stôp vytvárajú nepríjemné plyny, napríklad sirovodík.

Podrobný zoznam príčin :

 •  Tenká vrstva baktérií na zadnej strane jazyka a ďasien
 •  Zhnité zuby a nahromadenie potravy na miestach medzi zubami
 •  Špinavé protézy
 •  Jedením cesnaku a červenej cibule, mäsa, rýb, syra
 •  Fajčenie cigariet a konzumácia alkoholu
 •  Mandle
 •  Zdravotné problémy, ako je GERD (pálenie záhy), problémy s žalúdkom a cukrovka

Liečba

Ak vylúčime zrejmé veci, ako je oprava zubov a primárna starostlivosť o zubné zdravie a predpokladáme, že máte zdravé zuby, je niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste si dýchali čerstvý dych:

 •  Jemne vyčistite povrch jazyka dvakrát denne pomocou špecializovaných nástrojov, čistiacich prostriedky na jazyky
 •  Jesť pevné prírodné potraviny ako jablká na raňajky môžu vyčistiť zuby a jazyk z baktérií
 •  Žuvacia guma – okrem osviežujúcej chuti, žuvačka povzbudzuje extra slinenie, ktoré odstraňuje baktérie z jazyka.
 • Opláchnite ústami (tie, ktoré obsahujú peroxid vodíka alebo éterické oleje, sú najefektívnejšie)
 •  Správna ústna hygiena (okrem čistenia zubov by ste mali vyčistiť medzery medzi zubami pomocou zubnej nite, každý deň aspoň raz)
 • Liečte problémy so žalúdkom s vhodnými liekmi alebo s probiotikami

Ako zistiť, že máte zlý dych?

Existuje mnoho spôsobov, ako skontrolovať, či máte zle, z amatérskeho spôsobu, ktorý môžete vyskúšať doma, správnym spôsobom s lekárskymi testami, ktoré je možné vykonať v zariadených nemocniciach.

Najprv sa považuje za to, že vôňa vášho dychu je nespoľahlivá metóda, pretože sme zvyknutí na náš dych. Takže by bolo dobré požiadať niekoho, komu dôverujete, aby vám povedal úprimne.

Druhá metóda domu je poškriabať špičku jazyka pomocou lyžice, čakať tridsať sekúnd na stopy, aby ste vysušili a potom cítili lyžicu.

Treťou položkou je olizovanie zápästia alebo ramena (dúfajme, že to nie je pre vás nechutné), počkajte a potom privoňajte. Tento test je tiež celkom neistý, pretože väčšina ľudí bude cítiť nejaký zápach, ale aspoň si môžete byť istí, že ak necítite nič, máte čerstvý dych.

Halimeter, meranie dychu

Vedecké metódy, ktoré môžete urobiť v lepších nemocniciach a klinikách, sú spoľahlivejšie. Jedným z najznámejších je testovanie pomocou zariadenia nazývaného halimeter.

Tento prístroj meria hladiny sírnych plynov vo vašom dychu a je dosť spoľahlivý.

Približne 1% ľudí má mylnú predstavu, že majú zúfalý dych, ale v skutočnosti nepožiadali nikoho o objektívny názor. Táto mylná predstava alebo strach sa nazýva halitofóbia.

Je tiež zaujímavé, že dokonca ani jedna štvrtina ľudí, ktorí navštívia lekára za zlý dych, v skutočnosti nemajú zlý dych.

ZDROJ:goodmorningcenter.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>