Zadržujete kýchanie? Viac to nerobte, raz sa vám to môže poriadne vypomstiť

Môže nás v tomto okamihu ublížiť kýchanie a upchávanie nosa a úst? Samozrejme, že áno. V niektorých prípadoch to môže dokonca viesť k smrti, aebo ako v prípade tohto 34-ročného, ktorý si takouto nešťastnou náhodou doslova vyfúkol dieru do hrdla. Zadržiaval totiž kýchnutie a k tomu všetkému si pri tom aj zapchal nos. Jeho hrdlo obrovský tlak nevydržalo.

Lekári pri vyšetrení uboleného Brita počuli od krku až po hrudník praskavé zvuky. V podkoží a tkanivách v oblasti krku a medzi pľúcnymi lalokmi mal vzduchové bublinky. Tento jav sa nazýva krepitus a ide o dosť vážny stav. CT vyšetrením objavili lekári trhlinu v zadnej časti mužovho hrtana, cez ktorú mu prenikal vzduch do tela. Zranenie podľa odborníkov vyzeralo skôr ako po autonehode, útoku nožom či po strelnom poranení. Prekvapilo ich, že je od obyčajného kýchnutia. Našťastie, išlo len o malú perforáciu, takže nebola potrebná operácia.

Viete, že Guinnessova kniha rekordov obsahuje „najrýchlejší kýchanie“? Rýchlosť uvoľneného vzduchu potom dosiahla 500 km / h (v priemere 160 km / h). V priemere 40 000 kvapiek vydychuje pri jednom kýchnutí, ktoré môže prejsť až tri metre.

Pamätajte si, že sa potom vytvára veľmi vysoký tlak, ktorý by sa za žiadnych okolností nemal snažiť udržať v sebe. Ak nechceme kýchať do vzduchu, môžeme to urobiť do vreckovky alebo dokonca zakryť ústa rukami. Nemali by sme sa však snažiť potlačiť kýchanie v sebe.

Prečo nie je dovolené potlačiť kýchanie?

Dnes budeme citovať príbeh Leicesteru, ktorý žil v Anglicku a mal 34 rokov. V dôsledku kýchania, ktoré sa udusil, bol hrdlo roztrhnuté vysokým tlakom.

Samozrejme musíte mať výnimočnú smolu a nestáva sa to často. Ale to nie je jediná situácia, keď človek utrpel poškodenie zdravia v dôsledku kýchania. Vytiahnutý tlak môže poškodiť naše orgány, napríklad pľúca alebo sluchový orgán.

Ako správne kýchnuť

  1. Nepotlačajte kýchanie.
  2. Vždy zakrývame ústa vreckovkou alebo rukávom. Počas kýchania sa tisíce mikroorganizmov rozprestierajú a doslova sa usadzujú na všetkom.
  3. Keď kýchnutie je prekvapením a nemožno sa na to pripraviť, zamieriť až k hlave ďaleko od ľudí, ktorí sú v prostredí, alebo zakryť tvár vnútornej strane lakťa.
  4. Po kýchaní si vždy umyte ruky.

ZDROJ:dompelenpomyslow.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>