Začína nájnáročnejšie obdobie pre psoriatikov: tieto zásady, by mali dodržiavať, môžu si výrazne pomôcť

 Jeseň a zima znamenajú pre mnohých psoriatikov zhoršenie ochorenia. Ak dodržia niekoľko zásad,

Hoci sa počasie zmení a prídu chladnejšie dni, psoriatici by sa nemali pobytu na čerstvom vzduchu brániť ani na jeseň. Prekážkou nie je ani mráz. Pacienti nepotrebujú žiadne špeciálne oblečenie, musia si len chrániť časti tela, ktoré sú postihnuté ochorením – napríklad dlane a chodidlá. Pokiaľ sú prejavy na rukách, mali by sa pravidelne ošetrovať a liečiť. Ak sú na dlaniach praskliny mal by si chorý dať pozor na možnosť infekcie.

Ak je to možné, pacienti by mali pobyt na slnku počas jesene a v zime predĺžiť – slnečné lúče a pohoda spojená s prechádzaním sa môžu mať blahodárny účinok na ochorenie. Pomôže aj posilnenie imunity konzumáciou ovocia a zeleniny a vyvážený jedálny lístok.

Psoriatici, by mali dodržiavať tieto pravidlá pre jesenné a zimné obdobie

• Dostatočná hydratácia – vnútorná aj vonkajšia. Pacienti by si mali pleť hydratovať kvalitnými prípravkami, vypiť cca 8 pohárov vody denne a vyhnúť sa príliš horúcim sprchám, ktoré šokujú zoslabenú pokožku.

• Správny životný štýl. Existuje dokázaný vzťah medzi životným štýlom pacienta, stavom imunitného systému a kožnými prejavmi. Pacient s psoriázou by preto mal konzumovať zdravú vyváženú stravu s množstvom zeleniny a ovocia, pravidelne športovať a čo najviac sa vyhýbať pôsobeniu stresu.

• Minimalizácia jesenných infekcií. Streptokoková infekcia hrdla je známym špecifickým spúšťačom psoriázy. Baktérie, choroby, vírusy – čokoľvek, čo tlmí imunitný systém pacienta, môže zhoršovať jeho príznaky psoriázy.

• Prestať či obmedziť fajčenie a nekombinovať ho s pitím alkoholu. Vedecké dôkazy naznačujú, že ľudia fajčiaci tabakové výrobky sú náchylnejší k rozvoju vážnejších foriem psoriázy.

• Dlhší pobyt pri mori aspoň raz za rok. Ak psoriatik má možnosť ísť na dovolenku k moru a za slnkom aj počas zimného obdobia, mal by ju určite využiť, osobitne pri zhoršení stavu psoriázy. Blahodarné účinky slnka dokážu zmierniť symptómy aj na niekoľko mesiacov.

• Kúpeľná liečba – má preukázateľne priaznivý vplyv na toto kožné ochorenie a dokáže suplovať pobyt pri mori.

ZDROJ:takprosto.cc

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>