Tuberkulóza: aké sú jej príznaky a 5 nápravných a preventívnych opatrení ako ju liečiť

Tuberkulóza je infekčné ochorenie, ktoré postihuje hlavne pľúca. Je potenciálne vážne a liečba je prísna; antibiotiká používané ako liečba tuberkulózy sa najčastejšie musia brať zo šiestich do deviatich mesiacov. Niekedy je liečba neúčinná v dôsledku rezistencie voči antibiotikám. Príznaky TBC zahŕňajú kašeľ, ktorý môže spôsobiť krv, únavu a neúmyselnú stratu hmotnosti.

Nemusíte však vystavovať príznaky TBC, aby ste zabránili baktériám, ktoré spôsobujú ochorenie. Toto sa nazýva latentná TBC, nazývaná aj neaktívna infekcia TBC alebo TBC. Nie je nákazlivé, aj keď sa môže zmeniť na aktívnu tuberkulózu. Preto je v tomto prípade liečba tuberkulózou stále nevyhnutná, aby sa zabránilo šíreniu ochorenia.

Aktívna TBC na druhej strane vás zhoršuje a môže sa rozšíriť aj na iných. Môže sa vyskytnúť v prvých týždňoch po infekcii, alebo sa môže vyskytnúť o niekoľko rokov neskôr.

Príznaky aktívneho TBC zahŕňajú:

 • Kašeľ, ktorý trvá tri alebo viac týždňov
 • Kašeľ krvi
 • Bolesť na hrudníku alebo bolesť s dýchaním alebo kašľom
 • Neúmyselná strata hmotnosti
 • únava
 • Horúčka
 • Nočné potenie
 • Zimnica
 • Strata chuti do jedla

Tuberkulóza sa môže vyskytnúť aj mimo pľúc, čo vedie k iným a rôznym príznakom TBC. Napríklad tuberkulóza chrbtice môže spôsobiť bolesť chrbta, zatiaľ čo tuberkulóza v obličkách môže viesť k krvi vo vašom moči.

Podľa zdravotníckeho centra Univerzity v Marylande by ste nikdy nemali liečiť TB s inými alternatívnymi terapiami. Ako doplnková liečba tuberkulózy však zvážte skúšanie nasledujúcich nápravných opatrení a preventívnych opatrení.

Tu je 5 krokov, ktoré si môžete vziať ako súčasť plánu liečby a prevencie tuberkulózy:

1. Vitamín D

 Dve štúdie najmä spojili vitamín D s liečbou a prevenciou tuberkulózy, s úspešnými výsledkami. Prvá štúdia, publikovaná v časopise Science, našla priamu súvislosť medzi úrovňami vitamínu D a rezistenciou na tuberkulózu. Vedci zistili, že afroamerickí jedinci, o ktorých sa vie, že majú väčšiu citlivosť na TBC, mali tiež nižšiu hladinu vitamínu D. Okrem toho zistili, že vitamín D hrá dôležitú úlohu v boji proti baktériám, ktoré spôsobujú ochorenia, ako je TBC.

Druhá štúdia skúmala 67 pacientov s pľúcnou tuberkulózou, ktorí dostávali liečbu vitamínom D. Tí, ktorí užívali vitamín D, vykazovali zlepšenie vo svojich vyšetreniach v porovnaní s nevitamínovou skupinou D.

Vezmite si doplnky vitamínu D, konzumujte potraviny bohaté na vitamín D a strávte viac času vonku, aby ste zvýšili svoj príjem.

2. Éterické oleje

Vzhľadom na to, že existuje trvalá rezistencia voči liečbe TBC, je potrebné preskúmať alternatívne liečby. Existujú tri esenciálne oleje, ktoré boli hodnotené v štúdii z roku 2011, z ktorých všetky vykázali potenciál v boji proti TBC. Oleje v štúdii boli Salvia aratocensis, Turnera diffusa (Damiana) a Lippia Americana, pričom Salvia aratocensis bola najúčinnejšia z troch.

Okrem toho, eukaliptové a citrónové eukaliptusy éterické oleje preukázali účinnosť v boji proti TBC. Rozptýlenie týchto olejov môže pomôcť zastaviť šírenie TBC. Výskum od roku 2014 hľadal nové spôsoby riadenia TBC, s osobitným zreteľom na zvýšenie odolnosti proti antibiotikám. Zistili, že citrónový eukalyptus obsahuje zložky proti TBC a je pravdepodobne užitočný pri inhalačnej terapii na zníženie počtu nákazlivých pacientov s TBC, ako aj na zníženie šírenia TBC.

3. Adaptogénne bylinky

Rhodiola, astragalus a iné adaptogénne byliny môžu pomôcť vyrovnať, obnoviť a chrániť telo. Konkrétne, astragalus môže byť užitočný pri liečbe TBC.

Vezmite 250 až 500 miligramov štandardizovaného extraktu astragalus tri až štyrikrát denne. Ak chcete podporiť imunitný systém, užite 150 až 300 miligramov štandardizovaného extraktu z rhodoly, jeden až trikrát denne.

4. Probiotiká

Probiotiká sú kľúčom k prevencii tuberkulózy a môžu pomôcť zlepšiť príznaky TBC. Nielenže probiotiká zvyšujú vašu imunitu, dopĺňajú dobré baktérie vo vašom čreve zabité antibiotikami. Vezmite si probiotický doplnok alebo jesť bohaté jedlá, ako je kefír alebo kyslá kapusta.

5. Diétne odporúčania

Zdravotnícke centrum v Marylanskej univerzite odporúča nasledujúce tipy na zníženie rizika TBC a príznakov TBC:

 • Odstráňte potravinové alergény.
 • Uistite sa, že konzumujete potraviny s vysokým obsahom B-vitamínov a potravín bohatých na železo.
 • Získajte množstvo antioxidantov vo vašej strave. Napríklad ovocie, zelenina a zelený čaj sú skvelými zdrojmi.
 • Držte sa ďalej od zdrojov transmastných kyselín vo vašej strave, napríklad rýchleho občerstvenia a spracovaných potravín.
 • Vyvarujte sa rafinovaným jedlám, ako sú biely chlieb, biela ryža, cestoviny a rafinovaný cukor.
 • Nepoužívajte kávu, alkohol a tabakové výrobky.
 • Udržujte nízky príjem kofeínu. Ak ju budete konzumovať, vyberte si kvalitné organické zdroje kofeínu.

Záverečné myšlienky

Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť predchádzať a liečiť infekčné ochorenia, ako je tuberkulóza. Navyše, robte to, čo môžete, aby ste sa vyhli chorobe na prvom mieste, vás môže ušetriť v tom, že budete musieť brať antibiotiká, čo poškodzuje dobré baktérie, ktoré vaše črevo potrebuje, aby správne fungovalo.

ZDROJ:davidwolfe.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>