Sušíte prádlo vo svojom byte? Ak vám záleží na sebe a svojich blízkych radšej to viac nerobte

Sušenie oblečenia v miestnosti nikdy nebude mať rovnakú čerstvú arómu ako sušenie na čerstvom vzduchu. Na porovnanie, vnútorné veci, ktoré sú sušené v zime, zvyčajne voňajú skoro ako plesne. Nie bez dôvodov, pretože vysúšanie vnútra zväčšuje vlhkosť v dome. A práve toto je prostredie, v ktorom kvitnú plesne a huby.

Šťastní tí, ktorí majú vyhradenú miestnosť v dome, či byte čisto len na pranie a sušenie bielizne. Tí ostatní bohužiaľ nemajú na výber a s koncom slnečných dní sú nútení hľadať iné riešenie. Podľa posledných štatistík, až tri štvrtiny domácností suší prádlo vnútri, čím sa zvyšuje vlhkosť v dome, či byte až o 30 percent. Pre alergikov to znamená úplnú katastrofu, no ohrození sú aj zdraví ľudia.

Sušenie v byte a skryté hrozby

Takéto prostredie totiž žičí roztočom a plesniam, čo vedie k alergiám, sennej nádche a k astme. Odborníci upozorňujú, že za nárast alergií si vlastne môžeme sami.

V dnešnej dobe sa totiž čoraz viac domy izolujú a stavajú takým spôsobom, aby sa ušetrila energia pri kúrení. Tým si však zastavujeme prívod čerstvého vzduchu, a keď si do toho vnútri ešte sušíme aj bielizeň, ničíme zdravie sebe, aj svojim deťom.

Aspoň trochu si môžeme pomôcť pravidelným a poriadnym vetraním, no i tak je pravidelný prísun čerstvého vzduchu nedostačujúci. Čoraz viac odborníci volajú po opätovnom zavedení spoločných priestorov na pranie a sušenie, ako to bolo v panelákových domoch kedysi. V USA niektoré fungujú ešte aj dnes a naozaj je to spôsob, ako ochrániť naše zdravie. Ľudia si vôbec neuvedomujú, aké je vdychovanie spórov plesní a roztočov toxické a aké má fatálne dôsledky.

Z niekoľko tisíc druhov plesní je pre nás najnebezpečnejších asi desať z nich. Spôsobujú zápaly nosových dutín, priedušiek a mnoho ďalších respiračných ochorení, výnimkou samozrejme nie sú alergie, senné nádchy a astma.  Medzi príznaky ochorení patrí aj kašeľ,  únava, podráždenie očí, aj hrdla, bolesti hlavy, či podráždenie pokožky, alebo nevoľnosť.

Alternatíva k sušeniu oblečenia v interiéri

Vlhkosti v domácnosti by sme mali predchádzať a keďže práve mokrá bielizeň ju zvyšuje najviac, radšej ju teda aj v tomto počasí dajme von. Vnútri skúsme veci už len dosušiť, a aj to vždy v miestnosti, kde sa zdržiavame najmenej.  Ďalším opatrením je samozrejme vetranie a akonáhle pozorujeme doma zvýšenú vlhkosť, mali by sme siahnuť aj po pohlcovačoch vlhkosti. Keď už sa nám doma vytvorí pleseň, je ťažké s ňou bojovať – stane sa pravidelným problémom.

ZDROJ:headinsider.net

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>