Rosia sa vám okná? Potom stačí spraviť len jedno

Skoro každý z nás má v dnešnej dobe plastové okná, pretože sa ľahko udržujú, nefúka cez ne, nie je počuť hluk z ulice a tak tiež vám šetria energie. Ale aj tu sa nájde niečo, čo vám môže vadiť. Ak aj vy ste si dávali nové plastové okná a začali ste si všímať, že sú vo vnútri vlhké, tak sa neľakajte, tento nežiadúci problém ľahko vyriešite!

Príčina prečo sa to deje je taká, že teplota vzduchu vnútri je rozdielna ako teplota vzduchu vonku ( môžeme hovoriť o kondenzácii). A jediné čo ich delí od seba je sklo. Na sklo dopadá para, ktorá sa premení na vodu  – vzniká kondenzácia. Ak je v izbe chladnejšie, tým zarosenie nebude také veľké lebo sa spotrebuje menej vlhka.

Jednoducho povedané, ak je miestnosť chladnejšia a vlhkejšia, tak je možné, že vytvorenie kondenzátu bude oveľa väčšie. Pokiaľ je miesto suché a teplé , tak sa nemusíte obávať kondenzovania.

Ak ste s predošlými oknami takýto problém nemali, tak nebojte sa, že tie nové sú zlé. Ide o to, že staršie okná boli vyrábané z dreva a ako vieme drevo samo o sebe má v sebe medzery, trhliny a vďaka ním sa neustále mení vzduch. Suchý vzduch prúdi z vonku do vnútra a to spôsobovalo, že vlhkosť v izbe bola oveľa menšia.

Vetranie

Vlhkosť spôsobuje oveľa väčšie komplikácie ako „len“ zahmlievanie skiel. Vedie k rôznym ochorenia, plesniam, hubám. Preto je potrebné vetranie! Pokiaľ by ste nevetrali, začal by sa hromadiť oxid uhličitý a predsa nikto nechce mať doma škodlivý vzduch. Čo by viedlo k poškodeniu imunity a následne celkovo k zhoršeniu zdravia. A to určite nikto nechce.

Najdôležitejšie je skontrolovať spôsob vetrania. Či je postačujúce alebo budete potrebovať väčšie. Taktiež nezabúdajte na digestor.

Poriadna izolácia

Dbajte na to, aby okná boli dobre upevnené a ich okraje zaizolované . Žiadne medzery, fugy a praskliny. Aby nevnikal studený vzduch.

Ak máte radiator umiestnený hneď pod oknom, potom dávajte pozor, aby bolo dosť miesta pod parapetou na únik tepla.

V dnešnej dobe sa veľa zatepľuje. Takáto vonkajšia izolácia je dobrým pomocníkom, pokiaľ je urobená správne a odborne. Steny sa nebudú prehrievať a v zime zase bude teplo.

Pozor na kvety

Nemali by ste mať na parapete nič, čo by mohlo zvyšovať vlhkosť, ako kvetiny.

Nezabúdajte ani na strechu.  Aj to môže byť miesto, kterým prechádza vlhkosť.

ZDROJ:takprosto.cc

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>