Prečo prsty po dlhom kúpeli vráskavejú? Ak si myslíte, že na príčine je dlhé močenie, ste na veľkom omyle

Prečo sa pokožka na prstoch po kúpaní pokrčí? Keď sme boli malí rodičia najčastejšie hovorili, že je čas opustiť vaňu. Ale prečo sa to deje? Dnes sa pokúsime odpovedať na túto otázku.

Osmóza

Začnime tým, že naša koža nie je vodotesná. Je semipermeabilná a keď sa začína nasiaknuť vodou, zvyšuje jej objem a začínajú sa tvoriť vrásky. Počuli ste takú teóriu? To nie je pravda!

Múdre hlavy si dlhé roky mysleli, že za zvráskavenie môže voda, ktorá sa dostane do suchých častí kože. Teóriu však v roku 1935 vyvrátil pokus. Zúčastnili sa ho aj ľudia s poškodením nervov. Títo sa „vráskavého efektu“ nedočkali.

Za celým procesom totiž stojí náš nervový systém. Aby sa vlhkosť dlhšie udržala v pokožke, zúžia sa cievy, čo spôsobí zvrásnenie horných vrstiev pokožky.

Vedci hľadali aj vysvetlenie, na čo nám táto „funkcia“ slúži. Jedna z teórií hovorí, že sme ju zdedili po našich predkoch, aby sa nám lepšie pracovali vo vlhkom prostredí, ale aj chodilo po mokrých povrchoch.

V roku 2013 výskumníci testovali, ako sa ľuďom chytajú rôzne mokré aj suché predmety. S vlhkými zvráskavenými prstami zdvíhali respondenti mokré predmety o 12 percent rýchlejšie. Vrásky totiž pomáhali vode odtekať preč. Niečo, ako keď jazdíš pneumatikou po mokrej ceste.

Pýtaš sa, prečo teda nemáme zvráskavené prsty po celý čas? Dôvodom je zrejme fakt, že takto sú končeky prstov oveľa citlivejšie.

ZDROJ:dompelenpomyslow.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>