Osem príznakov nedostatku vitamínu B12 u žien. Môže to byť pre ne veľmi nebezpečné

Vitamín B12 je skupina vitamínu B, ktorá sa aktívne podieľa na syntéze krvi, DNA a RNA, regulácii metabolizmu a fungovaní nervového systému. Tento nedostatok vitamínu trpí asi 4% zo 40+ žien.

 Avitaminóza alebo hypovitaminóza B12 sa vyznačuje týmito príznakmi

1. Bledá pokožka

Kožná obrna je spôsobená anémiou, ktorá spôsobuje syntézu erytrocytov a do tohto procesu sa aktívne zapája vitamín B12.

2. Osteoporóza

Je to choroba, ktorá je spojená so znížením hustoty kostného tkaniva, čo zvyšuje riziko zlomenín. Nedostatok O12 spôsobuje tvorbu osteoblastov – buniek kostnej drene.

3. Neustála únava

Ak sa neustále cítite bezmocní, robte krvné testy, únava je jedným zo znakov anémie a vyvíja sa pri nedostatku vitamínu B12.

4. Porucha fungovania gastrointestinálneho traktu

Dyspepsia, zápcha a hnačka sú prejavmi nedostatku vitamínu B12. Dôvodom je autoimunitné poškodenie žalúdočných buniek.

5. Plesňová myelitída

Je to komplex symptómov pretrvávajúceho poškodenia nervového systému pri nedostatku vitamínu B12. Prejavuje sa to v niektorých oblastiach – pocit brnenia a necitlivosti, narušené vibrácie, narušená koordinácia, abnormálne reflexy.

6. Duševné poruchy

Prudký nedostatok vitamínu B12 má za následok labilné výkyvy nálady, ospalosť, podráždenosť, apatia a dokonca depresiu.

7. Tachykardia

Zvýšenie srdcového rytmu je jedným z prejavov anémie. Tachykardia je kompenzačnou reakciou kardiovaskulárneho systému na nedostatok kyslíka.

8. Poškodenie imunity

Nedostatok vitamínu B12 oslabuje imunitu a zvyšuje vnímavosť ľudí na rôzne infekčné agens.

Ak nájdete niektorý z vyššie uvedených príznakov, nezabudnite vykonať krvný test na prítomnosť vitamínu B12 (cyanobalamín).

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie. Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku. Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výlučne po konzultácii s vašim lekárom.

ZDROJ:genius.ge

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>