Mango: Exotická bomba, ktorú, by mali ľudia s diabetes jesť každý deň

Mango je jedno z najobľúbenejších ovocí na svete. Nielenže skvelo chutia a sú zároveň alkalické, no podľa vedeckých dôkazov je mango potravina ktorá lieči, a obsahuje množstvo výhod pre vaše zdravie.

Podľa federácie amerických spoločenstiev pre experimentálnu biológiu (FASEB), konzumovanie manga denne si človek zníži hladinu cukru v krvi, napriek ich prirodzenému obsahu fruktózy.

V ich štúdií, vedec viedol testovanie na skupine obéznych zvierat, kde niektoré z nich dostávali desať gramov mrazených-sušených máng denne počas troch mesiacoch. Na konci 12 týždňoch vedec otestoval hladiny cukru v krvi zvieratám ktoré konzumovali mango s hladinami cukru v krvi zvierat, ktoré nedostávali žiadne mango. Výsledky ukázali, že zvieratá ktoré konzumovali mango, mali výrazný pokles hladiny cukru v krvi.

„Hoci mechanizmus za týmto javom nám ešte nie je známy, a teda si vyžaduje ďalšie skúmanie, vieme, že mango obsahuje komplexné zmesi polyfenolových zlúčenín,“ hovorí autor tejto štúdie Dr. Edralin Lucas, Ph.D.

Výskumníci zo Štátnej univerzity v Oklahome zistili, že konzumácia máng pomáha znižovať odolnosť voči inzulínu a zároveň zlepšuje toleranciu glukózy. Táto štúdia sa uskutočnila na myšiach, kde boli zaznamenané podobné výsledky ako závery štúdii FASEB.

V inej štúdií v Austrálii vedci zistili, že konzumácia máng pomáha znižovať zápal, ktorý má za následok vysokú hladinu cholesterolu v krvi, a taktiež zabrániť vzniku chorôb spojených s metabolickým syndrómom.

„Ešte nevieme, ako sa to všetko zvrtne. No vieme, že niektoré časti manga tieto receptory aktivujú, či ich dokonca blokujú,“ hovorí doktor z Queensland univerzity ohľadom účinkov konzumovania manga. „To teda môže viesť k pozitívnym výsledkom pre ľudí ktorí trpia vysokým cholesterolom a/alebo cukrovkou.“

ZDROJ:food.ndtv.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>