Je nevyhnutné odstrániť zub múdrosti alebo nie? A kedy musia ísť okamžite von?

Váš zubár hovorí, že musíte mať zuby múdrosti odstránené. Ale neublížia, hovorí, tak prečo ich odstrániť?

V týchto dňoch je orálny chirurgický zákrok na odstránenie zubov múdrosti štandardnou praxou – takmer rituálom prechodu pre mladých dospelých. Nie je to však vždy nevyhnutný.

Odporúčame odstrániť zuby múdrosti, ak:

– Spôsobujú problémy s ďasnami. Ak tieto zuby spôsobujú bolesť a opuch, najmä keď len čiastočne rastú. Čiastočne vyrážanie zubov môžu viesť k infekciám, cystám alebo nádorom v tkanive ďasien alebo čeľuste. Ide o závažné problémy, ktoré negatívne ovplyvňujú vaše celkové zdravie. Neúplne vyrastené zuby môžu vytvárať okolo seba hlboké vačky, kde sa môžu zbierať baktérie a potraviny a infekcia sa môže vyvinúť.

– Ich rast môže spôsobiť poškodenie susedných zubov. Hlboké vačky okolo neúplne vypuklých zubov vytvárajú oblasti, kde sa zhromažďuje bakteriálny povlak a potraviny. V týchto oblastiach sa môžu vyvinúť dutiny na koreňoch zubov. Ak sa dutiny vyvíjajú na koreňoch susedných zubov, pravdepodobne sa bude vyžadovať extrakcia zubov múdrosti a susedných zubov.

– Poloha zuba bráni pohybu čeľuste alebo ovplyvňuje funkciu žuvania akýmkoľvek spôsobom.

– Je jasné, že nebudú úplne vybuchnúť a sú buď: (1) pohybom v smere susedných koreňov zubov, alebo (2) sa nikdy nedostane do kontaktu s opačným zubom. Zuby múdrosti sa pohybujú v čeľusti, keď sa pokúšajú vyrásť. Ak sa pohybujú v smere susedných koreňov zubov a vyvíjajú tlak na ne, korene sa budú usadzovať. Toto natrvalo poškodí priľahlý zub a bude vyžadovať buď operáciu na postihnutých koreňoch alebo extrakciu zubov. Prípadne, ak je zrejmé, že zub múdrosti neprišiel do kontaktu s jeho opačným zubom, je funkčne nepoužiteľný a riziko jeho udržania môže často prevažovať nad výhodami jeho udržania. Naopak, ak je váš zub múdrosti ovplyvnený a akýmkoľvek spôsobom nie je poškodený, je najlepšie ho nechať na svojom mieste.

– Teraz, keď viete, kedy by ste mali odstrániť zuby múdrosti, prečítajte si dôvody, prečo by ste si ho nemali dať trhať.

Neodporúčame odstrániť zuby múdrosti, ak sú:

– Zdravé

– Úplne vyrastené

– Správne umiestnené

– Správne fungujúce

Nie je nič zlého, ak si nedáte vytrhnúť zuby múdrosti, ak pravidelne navštevujete zubára a máte ich v poriadku. V tomto prípade sa môžete dozvedieť o možnom probléme (nesprávny rast zubov múdrosti) vopred a aby ste sa tomu vyhli, mali by ste ho odstrániť. Váš pán zubár vám môže spraviť RTG ubov a podľa toho určí, čo ďalej, Lekári odporúčajú, aby ste to urobili čo najskôr, pretože po otočení 25 sa konečne vytvoria všetky kostné tkanivá, takže je ťažšie odstrániť zuby a tkanivá sa liečia pomalšie.

ZDROJ:runhealthy.or

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>