Ako prežiť srdcový záchvat, keď ste sám, nikdy neviete kedy sa vám tieto informácie môžu zísť

Aby vás srdcový záchvat neprekvapil, zistite, čo máte robiť, keď máte prvý infarkt.

Situácia 1. Keď ste medzi ľuďmi a dôjde k infarktu

Prvá vec, ktorú robíte, je požiadať o pomoc. Povedzte nám, čo cítite, aké sú vaše príznaky infarktu.

Situácia 2. Keď ste sám s infarktom

Čo robiť s infarktom v tomto prípade?  Zastavte všetky činnosti a prejdite na bezpečné miesto. Zavolajte sanitku. Špecializovaná liečba by sa mala začať čo najskôr, aby sa uchoval srdcový sval. Ak cestujete, odstavte auto na stranu cesty a zavolajte sanitku. Po príchode lekárov oznámte, že ste mali srdcový infarkt, povedzte im, aké máte príznaky.

How to Survive a Heart Attack When Alone

Prvá pomoc pri srdcovom infarkte pred príchodom ambulancie

Ak máte srdcový záchvat, vezmite aspirín pred príchodom sanitky (ak nie ste alergický na ne). Ide o najbežnejšiu liekovú látku, čo zvyšuje mieru prežitia infarktu myokardu. Vo väčšine prípadov je príčinou srdcového infarktu tvorba krvnej zrazeniny v jednej z tepien, ktorá dodáva krv do srdca. Srdce nedostáva krv obohatenú o kyslík, čo spôsobuje poškodenie myokardu a smrť jeho tkanív. Užívanie aspirínu môže pomôcť, pretože zabraňuje zvýšeniu krvných zrazenín a umožňuje telu zničiť samotnú krvnú zrazeninu. Preto treba mať na pamäti, že užívanie aspirínu je prvá pomoc pri srdcovom infarkte.

Čo robiť, ak máte infarkt

1. Ak máte všetky príznaky infarktu, nitroglycerín nepomôže

Nitroglycerín dočasne zlepšuje prívod krvi do srdca a rozširuje koronárne cievy. Ukázalo sa, že tento liek predchádza srdcovým infarktom. Je vhodnejšia na angínu a iné ochorenia, ktoré sú charakterizované bolesťou alebo nepohodou v hrudníku. Angína pektoris sa vyskytuje v dôsledku nerovnováhy medzi množstvom prijatej krvi a množstvom krvi potrebnej na normálnu činnosť srdca. Táto nerovnováha je výsledkom zúženia krvných ciev, nie krvnej zrazeniny, ktorá sa musí zničiť. Prijatie nitroglycerínu v takejto situácii môže len dočasne dilatovať krvnú cievu a zmierniť pocit nepohodlia.

2. Počas kašľového srdcového infarktu nekašlitete

Častý kašeľ sa týka takzvaných metód samošetrenia a často sa odporúča na rôznych miestach. Toto nie je nič iné ako mýtus! V zriedkavých prípadoch, keď je pulz pomalý, kašeľ môže obnoviť normálny rytmus kontrakcií srdcového svalu. Ale s infarktom to nie je nutné.

3. Počas srdcového infarktu nestláčajte na hrudník

Tlak na hrudi pravdepodobne nepomôže pri srdcovom infarkte. Nepriama srdcová masáž vám pomôže pri zástave srdca. Prvá pomoc na srdcový záchvat je v tomto prípade zameraná na obnovenie činnosti srdca a dýchania. No, keď masáž vykonáva vyškolená osoba. Pred začatím masáže zavolávame sanitku.

15 z najlepších produktov pre zdravie srdca

Ako rozpoznať hlavné príznaky infarktu

Bolesť na hrudi, ťažkosti, zúženie v hrudníku, trvajúca viac ako 20 minút. Bolesť sa rozširuje na ľavé rameno, krk a dokonca aj na čeľusť. Nadmerné potenie, vznik pocitu smrti.

Avšak u starších ľudí sa často pozorujú ženy s diabetes mellitus, iné príznaky infarktu. Konkrétne: dýchavičnosť, mierna bolesť na hrudníku, nevoľnosť, vracanie môže byť bolesť v hornej strednej časti brucha.

Počúvajte svoje telo

Infarkt je sprevádzaný znakmi, ktoré musíte naučiť rozpoznať. Pamätajte na typické príznaky infarktu. Včasná prvá pomoc pri srdcovom infarkte môže zabrániť vzniku srdcového infarktu pri masívnom infarkte. Nestrácajte čas! Skôr vyhľadajte kvalifikovanú lekársku pomoc.

ZDROJ:headinsider.net

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>