6 príznakov, že váš žlčník je v ťažkostiach

Niektoré jemné prejavy môžu byť príznakmi ochorenia žlčníka. Odporúčame vám skontrolovať zoznam nebezpečných signálov, ktoré môže vaše telo vysielať.

Žlčník, hoci malý, ale dôležitý orgán: je to rezervoár na ukladanie žlčových kyselín, ktorý podporuje trávenie.

Nachádza sa pod pečeňou a pripomína podobu malej hrušky, ktorá sa v mieste zúženia mení na žlčový kanál. Tento orgán zbiera žlč prichádzajúcu z pečene (presnejšie žlčové kyseliny) a vylučuje vylučovacím kanálom do čreva.

Kyseliny sa po jedle uvoľňujú do črevnej dutiny a podieľajú sa na rozklade tukov na ich zložky – triglyceridy. Tieto častice sa ľahšie vstrebávajú črevnými bunkami a vstupujú do krvného riečišťa, čím vyživujú bunky nášho tela.

Ochorenie žlčníka môže byť vážnym problémom. Napríklad pri tvorbe žlčových kameňov sa vylučovacie kanáliky močového mechúra prekrývajú. Stlačenie potrubia je sprevádzané intenzívnou bolesťou a žlčové kyseliny potrebné na trávenie nemôžu preniknúť do čriev, čo vedie k zníženej absorpcii tukov.

Začína sa tak najčastejšia choroba žlčníka – žlčníková choroba, ktorú možno rozpoznať podľa nasledujúcich príznakov:

1. Bolesť v bruchu

Vyskytuje sa pri útokoch po jedle (najmä mastných) a prejavuje sa v pravej hypochondrii. Bolesť je dosť intenzívna a môže sa šíriť do pravého ramena alebo späť.

Je to kvôli pohybu kameňov v žlčníku, ktoré sme sa necítili v pokoji. Pohyb nastáva v okamihu kontrakcie žlčníka: snaží sa hádzať kamene spolu s kyselinami pozdĺž žlčového kanálika. Potrubie je úzke potrubie, takže aj malý kameň spôsobuje bolesť. Je to ako tenisový loptička, ktorá sa snaží preliezť slamkou.

2. Nevoľnosť a zvracanie

Žlčové kamene môžu blokovať kanály, ktorými kyseliny a iné tráviace enzýmy vstupujú do čriev. To spôsobuje cholecystitídu – zápal žlčníka, jeho opuchy a silné bolesti, ktoré môžu vyvolať zvracanie. Ak sa po jedle často cítite nevoľne, poraďte sa so svojím lekárom.

3. Pálenie záhy

Často nespájame pálenie záhy ani nespievanie s niečím vážnym. Ak sa príznaky po jedle opakujú raz za čas a nezmiznú s pohybom alebo odpočinkom – môžu byť spojené s ochorením žlčníkových kameňov.

4. zmena farby kože

Ak koža nažltne alebo opálená bez zjavného dôvodu, je to pravdepodobne príznak upchatia žlčových ciest. Keď kameň blokuje výstup z žlčníka, celý proces syntézy žlčových kyselín je prerušený. Nepoužitý bilirubín sa hromadí – pigment, ktorý sa podieľa na syntéze žlčových kyselín. Táto látka je žltkastý odtieň, ktorého nadbytok v krvi vedie k ukladaniu bilirubínu v kožných bunkách.

Ďalším výrazným príznakom je zmena farby bielych očí, ktoré sú zreteľne žlté.

5. Odfarbenie odpadových produktov

Tmavosť moču a naopak neobvykle ľahké výkaly sú živými príznakmi poruchy žlčníka. Produkty metabolizmu Bilirubínu sú zodpovedné za farbu. Keď je narušený jeho vstup do čreva ako súčasť žlčových kyselín, nevznikajú farbiace látky.

6. Horúčka, zimnica a časté pálenie záhy

Kombinácia týchto príznakov s pretrvávajúcou bolesťou brucha je istým príznakom zablokovania žlčového kanálika kameňom. V tomto prípade sa žlčník dostane do zápalu a infekcia sa môže spojiť. Je to nebezpečný a akútny stav, takže ak sa bolesti brucha zosilnia a teplota stúpa, zavolajte sanitku.

Asymptomatické formy ochorenia žlčníkových kameňov nevyžadujú liečbu. Ak sa opísané pocity objavia príležitostne, mali by ste sa poradiť s lekárom. Ako ošetrenie sa predpisujú žlčové kyseliny alebo sa vykonáva operácia odstránenia žlčových kameňov.

ZDROJ: whealth.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>