Vážne si dajte veľký pozor na tieto 4 príznaky, totižto vás informujú o infarkte

Problémom srdcových infarktov je, že na rozdiel od iných ochorení sa nehlási postupne gradujúcimi bolesťami či inými jasnými príznakmi. Asi 25-30% srdcových infarktov sa odohráva v tichosti, bez rozpoznateľných alebo jasných príznakov.

Zvyčajne k nim dochádza náhle a na záchranu života človeka vtedy už zostáva len málo času. Často sa to vôbec nepodarí a pacient umiera.

Preto je veľmi dôležité je vedieť včas rozpoznať. Včasná reakcia potom môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Kardiológ Dr. C. Crandall strávil mnoho rokov prác na minimalizáciu, prevenciu a vyliečenie srdcových ochorení. Časom rozpoznal, ako nás srdce varuje pred možným infarktom, a to niekoľko minút, dní alebo týždňov pred tým, než k nemu dôjde.

1. Opuchy

Opuchy členkov alebo chodidiel súvisí s tým, že sedíme alebo stojíme príliš dlho.
Dochádza k nim aj vtedy, ak máme problémy s obličkami, ktoré nedokážu efektívne odvádzať z tela nahromadené tekutiny.

Nahromadená tekutina v tele však dokáže spôsobiť opuch aj v oblasti brucha, členkov a nôh. Takýto opuch obmedzuje činnosť srdca a preťažuje ho. Niektorí ľudia majú v tele také množstvo tekutín, že zrazu sa to javí akoby pribrali na váhe. Uvedené prípady sú často sprevádzané stratou chuti do jedla.

2. Úzkosť

Mnohí ľudia, ktorí zažili srdcový infarkt, uviedli, že tesne pred ním trpeli veľmi silnú úzkosťou.

Niektorí pacienti s úzkostnou poruchou si preto ani nepomyslí, že by mohli mať srdcový infarkt. Preto je vhodné v takýchto situáciách pre istotu vyhľadať pomoc lekára.

3. Bolesť v iných častiach tela

Pre mnohých z obetí srdcového infarktu sa bolesti začínajú v hrudníku a neskôr rozširujú do čeľustí, chrbta, ramien, rúk alebo brucha.

Niekedy bolesť na hrudníku nemusí byť vôbec prítomná. Zvlášť bežná je prenesená bolesť do jednej z rúk alebo bolesť medzi lopatkami. Pamätajte na to, že každá bolesť môže prísť a potom odísť. Nenechajte sa tým zmiasť.

4. Kašeľ

U niektorých pacientov dochádza k vykašliavanie krvavých hlienov, k rozvoju dýchavičnosti alebo hnisavé kašli, ktorý je niekedy príznakom srdcového infarktu.

Dôvodom je nahromadenie tekutín v pľúcach. Je preto veľmi dôležité venovať pozornosť tomuto neobvyklému príznaku.


Toto boli časté, ale skryté príznaky srdcového infarktu. Medzi bežné príznaky infakrtu patria:

  • točenie hlavy
  • nevoľnosti, vracanie
  • studený pot
  • dýchavičnosť
  • bolesť na hrudi
  • bolesti v bruchu
  • citlivosť na svetlo

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>