Ukázalo sa, že červené víno nie je dobré iba pre naše srdce. Toto všetko robí pre naše telo

pouring red wine into the glass. grapevine in Ticino.

Nedávna štúdia ukázala, že červené víno nie je dobré iba pre naše zdravie srdca.

Vedci z Kings College London v Londýne boli zvedaví na účinky rôznych alkoholických nápojov na fungovanie črevného traktu. Experti skúmali 916 britských dvojičiek žien o vplyve alkoholu na ich mikrobióm. Preskúmali, či črevná flóra bola pozmenená pivom, muštom, bielym a červeným vínom a liehovinami .

Ukázalo sa, že z rôznych alkoholických nápojov má priaznivý vplyv na črevné trakt iba červené víno : tí, ktorí tento nápoj pravidelne konzumujú, majú rôznorodejší mikrobióm, čo je nevyhnutným predpokladom zdravého črevného traktu.

Vedúci výskumu, dr. Caroline Le Roy uviedla, že hoci priaznivé účinky červeného vína na srdce sú už dávno známe, jeho účinky na črevný trakt sa neskúmali. 

Mikrobiom je rovnováha medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami v čreve. Ak je táto rovnováha narušená, môže to viesť k oslabeniu imunitného systému, obezite a vysokému cholesterolu. Nakoľko je trávenie človeka zdravé, podľa súčasnej literatúry do značnej miery závisí od toho, aký rôznorodý je jeho mikrobiom.

Zdá sa, že pri tom pomáha mierna konzumácia červeného vína: prispieva k rozmanitosti črevných baktérií. Odborníci sa domnievajú, že tento pozitívny účinok je spôsobený takzvanými polyfenolmi , ktoré sú prírodnými ochrannými zlúčeninami nachádzajúcimi sa v mnohých druhoch zeleniny a ovocia – vrátane  hroznových šupín . Majú mnoho pozitívnych účinkov, vrátane toho, že slúžia ako „palivo“ pre baktérie, ktoré v nás žijú.

Pre blahodarný efekt vypite každé dva týždne pohárik červeného vína, takže je potrebné pamätať na miernu konzumáciu vína. Výskum zistil koreláciu medzi zdravou telesnou hmotnosťou a nízkymi hladinami cholesterolu medzi spotrebiteľmi červeného vína, je to však pravdepodobne spôsobené zdravým mikrobiomom.

ZDROJ:nosalty.hu

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>