Toto robia počítačové hry s našim mozgom. Odpoveď vás môže prekvapiť

Takmer všetko na svete má svoje výhody a nevýhody. To platí aj pre počítačové hry. Ľudia, ktorí hovoria, že hra má len výhody alebo nevýhody – sú nesprávne. Hry však majú veľký vplyv na ľudí, najmä na jeho mozog. Aký to má vplyv?

Hry môžu nielen zmeniť, ako fungujú naše mozgy, ale aj to, ako sú postavené

Hranie rôznych druhov hier má dobrý vplyv na pamäťovú a priestorovú orientáciu. Už 90 hodín hry robí nejaké zmeny v mozgu. Záleží však na type hry. Hráči, ktorí hrajú iba 3D hry (bez toho, aby museli používať mini mapu na obrazovke) majú väčší hippocampus ako ľudia, ktorí vôbec nehrajú hry. Hippocampus je súčasťou mozgu, ktorý je okrem iného zodpovedný za pamäť.

Niektorí vedci sa však boja takéhoto zasahovania do fyzickej štruktúry mozgu.

Životopisná pamäť

Vedecký výskum tiež ukazuje, že logické a platformové hry prispievajú k rozšíreniu entorhinalného objemu, ktorý je okrem iného spojený s biografickou pamäťou.

Sústredenie

Koncentráciu možno rozdeliť do dvoch typov. Prvý sa zameriava na dosiahnutie cieľa. Druhou je kontrola, analýza a riadenie mnohých faktorov naraz.

Ukazuje sa, že porovnaním toho, čo sa deje v mozgoch hráčov s tým, čo sa deje v mozgu non-gamers, prvé v štúdii koncentrácie vo väčšine prípadov lepšie. Ukázalo sa tiež, že mozgy hráčov používajú menej energie na plnú koncentráciu. Je to pre nich jednoduchšie.

Existujú však nevýhody

Nie je to však také farebné, ako by sa mohlo zdať. Všetko závisí od času hry a veku. Výskum ukázal, že deti vo veku 9 – 12 rokov, ktoré trávia viac ako 2 hodiny denne hraním 67%, majú častejšie problémy so sústredením . Zatiaľ však nebola preukázaná žiadna konkrétna príčina, iba prepojenie.

Niektorí výskumníci tvrdia, že tieto deti mali od začiatku problém s koncentráciou a počítačové hry im v tom čase umožnili dosiahnuť plné zameranie na jednu vec, a preto sa k nim tak veľmi tešia. Toto je zatiaľ len hypotéza.

Agresie

Neexistuje vedecký výskum, ktorý by jasne ukázal, že hry, dokonca aj násilné, zvyšujú agresiu.

Je zaujímavé, že po roku 1999 v USA úroveň násilných trestných činov výrazne poklesla. Nielen to – najväčší pokles zaznamenali mladí ľudia. Možno teda naraziť na hypotézy, ktoré spájajú tento pokles s rastúcou popularitou videohier. Je podozrenie, že hry vyložia agresiu a napätie . Mládež vykladá agresiu hraním namiesto páchania trestných činov alebo trestných činov.

Následný výskum ukázal, že to nie je videohra, ale strata, ktorá zvyšuje úroveň agresie . Testovaná hra bola … tetris. Ukázalo sa, že po strate mal hráč na niekoľko minút mierne vyššiu agresivitu. Nie je to však len o hrách. Každý stratí a každá porážka (v akomkoľvek poli) zvýši na krátku dobu úroveň agresie.

Teória neúčasti

Existuje aj teória – teória neúčasti. Je silne zakotvená vo vedeckej komunite, nie je všeobecne akceptovaná. O čom to hovorí?

Hranie videohier nás núti používať naše palce, ruky, počítačovú myš, aby sme naraz sledovali mnohé faktory. Často vidíme viac na obrazovke ako náš charakter a fyzicky vykonávame iné pohyby ako ona. To robí náš mozog automaticky preberá túto formu vzdialenosti a neidentifikuje sa s ňou. Človeku je jasné, že je to len hra.

V prípade filmov sa však líši. Pri sledovaní filmu nerobíme nič s naším telom, nemusíme plánovať našu stratégiu a nič kontrolovať. Vďaka tomu je pre nás oveľa jednoduchšie ponoriť sa do danej postavy a identifikovať ju.

Závislosť

Hranie videohier však môže mať negatívny vplyv na ľudí. Ukazuje sa, že závislosť na hrách je už skutočnou chorobou . Závislosť sa prejavuje v tom, že hráč si uvedomuje, že venuje príliš veľa času na hry a že hry negatívne ovplyvňujú jeho život (on / ona sa zrúti škola, práca, vzťah, atď.). Dôležitým faktorom v diagnostike bude aj pripustenie hráča, že už viac necíti radosť z hrania, ale z nejakého dôvodu to musí urobiť.

Ako vidíte, všetko je pre ľudí – ale s mierou. Videohry môžu mať priaznivý vplyv na ľudí, ale príliš časté používanie všetkého môže mať aj poľutovaniahodné následky. Stojí za to pristupovať ku všetkému s rozumom, miernosťou, ale aj bez zvláštnej paniky.

ZDROJ:kobieceinspiracje.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>