Nezáleží na tom, ako často sa sprchujete, ale tomuto by ste mali venovať pozornosť

  • Dermatológovia hovoria, že by ste mali stráviť 5 až 15 minút, aby ste sa osprchovali, ale všetko závisí od toho, čo plánujete počas umývania.
  • Krátka chladná sprcha je šetrná k pokožke.
  • Použitie veľkých množstiev mydla, ako aj príliš horúcej vody môže nepriaznivo ovplyvniť pokožku a vlasy.

Zdalo by sa, čo by mohlo byť zlé v sprchovaní? 

Tento bežný každodenný hygienický postup je pre každého jednoduchý a jasný.

Avšak, dermatológovia odporúčajú venovať pozornosť niekoľkým dôležitým pravidlám, aby nedošlo k poškodeniu vlastnej kože a vlasov.

Po prvé, trvanie

Vedúci špecialista na dermatologickej klinike Montgomery Eram Aylis vysvetľuje, že čím dlhšie trávime pod prúdom vody, tým je sušička pokožky. 
„Snažte sa znížiť čas strávený v sprche, a potom okamžite použiť hydratačný krém,“ – radí lekár.

„V závislosti od toho, čo presne plánujete robiť v sprche, by mal stačiť čas od 5 do 15 minút,“ povedala dermatológka Susan Byrdová. Ak potrebujete umývať vlasy alebo si oholiť nohy, môže to trvať dlhšie.

Dr Ailis si myslí, že: 5 minút stačí na každodenné opláchnutie a osvieženie tela.

Teplota vody je veľmi dôležitá

Horúce sprchy môžu nadmerne vysušiť pokožku a vlasy

„Horúca sprcha umýva prirodzené výtoky z povrchu kože, čo vedie k riziku svrbenia a dehydratácie,“ pokračoval Dr. Ailis.

„Toto je obzvlášť dôležité na zváženie s vekom. Naša pokožka slúži ako prirodzená ochranná bariéra, ktorá reguluje telesnú teplotu v závislosti od prostredia. Vo vyspelých rokoch je s touto funkciou čoraz ťažšie vyrovnať sa s kožou. Horúca sprcha nielen zhoršuje problém, ale vytvára aj nepríjemné svrbenie! “Voda by mala byť vlažná a pohodlná.

Ak sa zdá, že teplota je príliš chladná, Dr. Baird odporúča vziať do úvahy niekoľko nuancií, ktoré pomôžu znížiť negatívny vplyv horúcej vody.

„Ak nemôžete odmietnuť horúcu sprchu, pokúste sa skrátiť jej trvanie a potom osušte a aplikujte hydratačný krém“ spomína Dr. Byrd.

Množstvo mydla má vážny vplyv na zdravie pokožky

Ak je vaša pokožka príliš dehydratovaná a podráždená alebo náchylná k ekzémom, mali by ste venovať osobitnú pozornosť množstvu použitého mydla a tomu, na ktoré časti tela sa aplikuje.

„V prípade suchej pokožky sa čistiace prostriedky najlepšie používajú len na tvár, ruky, nohy a podpazušie,“ pokračuje dermatológ Aylis. – Väčšina pacientov s ekzémami v zime trpí zápalmi na chrbte, rukách a nohách. Je lepšie nepoužívať mydlo na tieto časti tela vôbec.

Dodala, že nadmerné používanie mydla môže viesť k suchosti akejkoľvek kože.

V skutočnosti, ako by mohla pena, voňavé mydlo ovplyvniť vašu pokožku. Ukazuje sa, že príliš veľa sprchovacieho prostriedku spôsobí, že pokožka bude príliš citlivá a podráždená.

„Prinášam túto alegóriu svojim pacientom: predstavte si bunky vašej kože ako dlažobné kocky,“ povedal Dr. Aylis. – „Cement, ktorý ich drží spolu, môže byť vymytý pod tlakom horúcej vody a saponátu. Poškodí bunky, čo ich robí príliš citlivými na životné prostredie a spôsobí svrbenie a ekzém. “

V súhrne, dermatológ odporúča znížiť čas strávený v sprche a používať menej umývacieho pracieho prostriedku, pričom venovať pozornosť teplote vody.

Dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel pomôžete pleti udržiavať sviežosť a účinne fungovať ako prirodzenú ochrannú bariéru.

ZDROJ: cpukami.ru
h

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>