Neuveríte, čo sa stane, keď vyskúšate šalviu lekársku! Zbaví vás radu zdravotných komplikácií oveľa lepšie ako chemické prášky

Väčšina z nás si pamätá šalvia z filmu o Saxana, ale táto bylinka si zaslúži oveľa viac, než len zmienku vo filme. 

Najčastejšie na ňu narazíme v kuchyni, kde sa pridáva do omáčok alebo pečiva. Tiež ju nájdeme v kozmetickom odvetví, u nás ale sa vyskytuje práve v oblasti nášho zdravia. Latinský názov pochádza sa slová spasiť. Bylinku hojne využívali už v starovekom Grécku. Pozrite sa, aké zázraky táto rastlinka dokáže, budete prekvapení!

Akých neduhov nás môže zbaviť?

Spektrum pôsobenia je úctyhodné a rastlina obsahuje množstvo prospešných látok. Bylinka má antioxidačné a antivírusové účinky. Čistí krv. Zvyšuje koncentráciu a pamäť. Je vhodná na rany a kožné defekty. Čaj zo šalvie pôsobí pozitívne na pečeň ale celkovo na tráviaci systém. Kloktať možno odvar zo šalvie a pomáha tak pri zápaloch hrdla a pozitívne pôsobí na zuby. Sedacie šalviové kúpele sú vhodné pre celkovú relaxáciu. Masť z tejto bylinky pozitívne pôsobí na zapareniny alebo rany. Pestuje sa tiež na dekoratívne účely. Rastlina šalvie vyrastie až do výšky 70 cm a kvitne od mája do júla. Ženám pomáha pri nadmernej tvorbe materského mlieka alebo pri bolestiach pri menštruácii. 

Zo šalvie môžeme vyrobiť niekoľko prostriedkov:

  • tinktúra
  • nálev
  • sedacie kúpele
  • masť

Užívanie Šalvie by sa v čase tehotenstva a dojčenia malo konzultovať s lekárom. Rastlina obsahuje celý rad prospešných látok vrátane silíc a minerálu. Používa sa aj pri prechladnutí a angíne. Nálev pomáha pri krvácaní zubov a pomáha pri paradentóze.

Recepty na využitie

Tinktúru podávame v množstve 20 – 25 kvapiek 3 x denne. Pri náleve pijeme 2-3 šálky denne a po 14 dňoch sa odporúča urobiť pauza. Masť je vhodná na rany, ale tiež sa neodporúča dlhodobé užívanie. Bylinka by sa nemala podávať pri epilepsii. Šalvia požaduje priepustnú pôdu a slnečné miesto av zime je potom potrebné rastlinu chrániť pred mrazom. V minulosti bola táto rastlina považovaná za všeliek. Keď si chceme pripraviť kúpeľ, použijeme 4 lyžice búšenie bylinky a zalejeme jedným litrom vody, potom necháme 20 minút odpočívať a vychladenú tekutinu používam na kúpeľ nôh.

 Vzhľadom k tomu, že šalvia pomáha aj našim zubom, môžeme si vyrobiť zubnú pastu. 

Na to potrebujeme 15 g čerstvých lístkov, ktoré nakrájame. Takto nakrájané lístky dáme usušiť do rúry na 20 minút, posypané hrubou soľou. Potom preosejeme a rozdrvíme na prášok. Využíva ho namiesto zubnej pasty. K oplachovanie hlavy použijeme nálev, pomôže tak nám proti lupinám aj suchej pokožke hlavy. Aj na slovenskom trhu môžete nájsť zubné pasty, ktoré obsahujú bylinky vrátane šalvie. 

Ak sa nadmerne potíte, vyrobte si dezodorant zo šalvie. Ak máte závažnejšie zdravotné ťažkosti, poraďte sa so svojím praktickým lekárom, či je pre vás bylinka vhodná. Využívate bylinky pri liečbe neduhov?

ZDROJ:ketkes.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>