Alzheimerova choroba: Je možné sa jej vyhnúť? Neuveríte, ale dá

Pohyby a chôdza osoby môže pomôcť diagnostikovať Alzheimerovu chorobu v počiatočnom štádiu. Vedci z University of Newcastle vyvinuli metódu na analýzu motorickej schopnosti človeka so snímačmi.

Predmety (s počiatočnom štádiu Alzheimerovej choroby), senzory boli stanovené na spodnej časti chrbta v priebehu týždňa, po ktorom laboratórne vedci ľudského pohybu vo Výskumnom oddelenia klinickej starnutia Newcastle University študoval získané dáta. To môže byť nový efektívny a lacný spôsob včasnej diagnostiky.

Význam tejto správy nemožno preceňovať – ​​keďže Alzheimerova choroba je stále zle pochopená, dôvody jej výskytu nie sú úplne známe. Preto sa lekári snažia diagnostikovať aspoň čo najskôr.

Podľa rôznych odhadov, v roku 2015 tam bol odhadovaný 46,8 miliónov ľudí, ktorí trpia demenciou, a vzhľadom na to, že počet obyvateľov vo väčšine vyspelých krajinách starne, toto číslo mohlo do roku 2050 zdvojnásobí.

1. Čo je Alzheimerova choroba?

Je známe, že deštrukcia nervových buniek v mozgu začína, výmena informácií je veľmi obmedzená. Samozrejme, choroba sa prejavuje vo veku 80 rokov, ale prvé zvony sa môžu vyskytnúť skôr, počnúc 50 rokmi.

Alzheimerova choroba je bežnou formou senilnej demencie. Pomenovaný po nemeckom doktorovi Aloisovi Alzheimerovi, ktorý najprv v roku 1906 opísal typické zmeny tkanív ľudského mozgu.

Všetko začína tým, že pamäť postupne začína oslabovať. Ďalej človek stráca schopnosť navigovať, ťažko rozumie tomu, čo mu je povedané a myslí horšie. Zaujímavý čin: vedci vytvorili spojenie medzi poklesom rýchlosti chôdze a zhoršením myslenia.

Ak váš starší príbuzný náhle začal chodiť veľmi pomaly, potom sa rozhodne v jeho mozgu nepriaznivé procesy dejú.

2. Príčiny ochorenia?

Až doposiaľ veda nedokáže presne identifikovať príčinu tejto choroby. Ako vedci sa podarilo vytvoriť významnú úlohu pri spustení mechanizmu ochorení a smrti nervových buniek hrá zlyhanie pri tvorbe bielkovín (vytvorené plaky, ktoré narušujú metabolizmus tak, že neuróny už nemôžu komunikovať).

Má tiež dedičný faktor.

Charakteristické symptómy Alzheimerovej choroby:

Postupne sa zobrazujú a sledujú staršiu osobu, môžeme konštatovať, že existuje vysoká pravdepodobnosť Alzheimerovej choroby. Príznaky zahŕňajú:

 • Rýchlo progresívna zábudlivosť, najmä pri nedávnych udalostiach
 • Náhle vznikajú ťažkosti v rutinných záležitostiach
 • Problémy s artikuláciou
 • Dezorientácia v čase a priestore
 • Obtiažnosť pri koncentrácii
 • Pravidelne rozmazané videnie
 • Zmeny v správaní a osobnosti
 • Ochabnutosť

V závislosti od kombinácie týchto symptómov sa určuje, ktorý stupeň ochorenia je mierny, stredný alebo závažný.

3. Ako začína choroba?

Počiatočná fáza môže trvať až 10 rokov. Osoba má ťažkosti so zapamätaním si nových informácií. Číta dlhý článok a nakoniec si nepamätá, čo sa stalo na začiatku. Je pre neho ťažké pokračovať v rozhovore, pretože podstata konverzácie od neho prechádza po celú dobu, nemôže si spomenúť na jednoduché slová. Takisto môžu vzniknúť prvé problémy s priestorovou orientáciou.

4. Aký je priemerný stupeň?

Choroba sa rozvíja a v tomto štádiu je pre človeka ťažké komunikovať, pretože ťažko pochopí podstatu toho, čo bolo povedané. Je pre neho ťažké hlásiť udalosť súvislo. Robia jednoduché syntaktické chyby. Môže zamieňať deň a noc. Často sa stráca rytmus spánku a bdenia. Neskôr pacient prestane rozpoznávať priateľov a dokonca aj svoje vlastné deti.

5. Ako sa manifestuje ťažká forma?

Svet, v ktorom žije pacient, sa zužuje, ale stáva sa čoraz ťažšie orientovať sa v ňom. Okrem vyblednutia vedomia človek postupne stráca kontrolu nad telesnými funkciami. Keďže krátkodobá pamäť je takmer zničená, komunikácia s ostatnými ľuďmi je takmer nemožná a v dôsledku toho väčšina pacientov jednoducho mlčí.

6. Rolu hrá aj genetická predispozícia

Vedci identifikovali gény, ktoré prispievajú k rozvoju ochorenia. Nemôžete však povedať, že existuje priama súvislosť: ak je rodina chorá, potom bude trpieť ďalšia generácia. Predpovedanie fungovania genetického mechanizmu bude ťažké.

Jediná vec, ktorá sa doteraz sledovala, je, že takmer tretina pacientov má rodinnú anamnézu tejto choroby. Existujú štatistiky, ktoré hovoria, že riziko ochorenia stúpa generáciou – napríklad deti bratov a sestry pacienta majú riziko 4 krát vyššie. Ale čím pokročilejší je vek chorého, tým menej rizika pre jeho príbuzných.

7. Ako môžem liečiť Alzheimerovu chorobu?

Moderná medicína ešte nie je schopná zvládnuť túto chorobu, ale proces môžete zastaviť pomocou liekov. S ich pomocou môže byť pamäťová kapacita vylepšená, takže väčšina pacientov bude schopná zvládnuť svoj každodenný život.

V počiatočných a stredných štádiách ochorenia môžu lieky pomôcť pri vytváraní spojení medzi mozgovými nervovými bunkami a výrazne spomaľujú proces deštrukcie. V súčasnosti sú známe nasledujúce skupiny liečiv: donepezil, galantamín, rivastigmín. Bohužiaľ, tieto lieky môžu spôsobiť vedľajšie účinky, preto by ich mal predpisovať len lekár, ktorý predpíše správnu dávku.

Veda naďalej hľadá nové spôsoby liečenia Alzheimerovej choroby a dá sa povedať, že nedávno došlo na univerzite vo Washingtone na Lekárskej fakulte. Výskumníci dokázali zničiť približne 50% plakov, ktoré sa aktívne podieľajú na deštruktívnych procesoch v mozgu pomocou novej látky. Experiment bol uskutočnený na myšiach, ale výsledok je povzbudivý.

8. Ktorí špecialisti sa podieľajú na liečbe?

V optimálnom prípade liečba a starostlivosť o pacientov s Alzheimerovou chorobou zahŕňajúceho niekoľko odborníkov, v každom prípade, že osoba dostala radu nasledujúce lekárov: obvodný lekár, neurológ alebo psychiater, fyzioterapeut, logopéd.

Veľmi dôležitá je aj správna starostlivosť, usporiadanie podmienok bývania, ktoré sú vhodné pre pacienta. Zachovanie bežnej rutiny dňa, ak je to možné – tvorivé koníčky, ako hudba, kresba atď.

9. Čo je možné urobiť pre prevenciu?

Je zistené, aké faktory prispievajú k rozvoju demencie. Patria medzi ne:

 • Vysoký cholesterol
 • Nadváha
 • Vysoký tlak
 • Fajčenie

To je zvláštne, ale zdravý životný štýl môže byť dobrou prevenciou. Fyzické zaťaženie vám umožňuje poskytnúť krv s kyslíkom, udržiavať cievy v dobrom stave. Zdravá strava. Záľuby, ktoré zaujmú a dávajú zmysel životu.

ZDROJ:7days.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>