Ako menštruačný cyklus ovplyvňuje pokožku?

Je dôležité vedieť, ako menštruačný cyklus ovplyvňuje pokožku, aby sa ženy mohli vždy o seba riadne postarať. V tomto článku vysvetlíme, aké zmeny nastávajú v pokožke v dôsledku vplyvu ženských hormónov.

Mnoho žien sa čuduje, ako menštruačný cyklus ovplyvňuje pokožku. Niektorí, pretože to predpokladajú, a iní, pretože si neuvedomujú dôvod, že si uvedomujú zmeny, ktoré sa im stanú v rôznych obdobiach mesiaca.

V ženskom menštruačnom cykle sa podieľa niekoľko hormónov, najmä estrogény a progesterón. Variabilita každého z nich za mesiac ovplyvňuje rôzne ženské orgány. Medzi postihnutými orgánmi je koža.

Estrogény a progesterón sú schopné modifikovať stupeň dermálnej hydratácie. Môžu teda tiež zvyšovať alebo znižovať citlivosť kožných receptorov. Aby ste vedeli, ako menštruačný cyklus ovplyvňuje pokožku, je potrebné analyzovať každý hormón osobitne.

Estrogény stimulujú produkciu kolagénu. Kolagén je vláknina, ktorá pokožke dodáva rezistenciu a turgiditu. Pokles estrogénu v menopauze čiastočne vysvetľuje najväčší výskyt vrások u žien starších ako štyridsať rokov.

Estrogény tiež hydratujú pokožku. Vysoká hladina týchto hormónov je spojená s vysokým obsahom kyseliny hyalurónovej v pokožke, ktorá zadržuje vodu. Estrogén tiež uľahčuje hojenie.

Na druhej strane je progesterón spojený s produkciou tuku v pokožke, ktorý by lubrikoval epidermu. V súlade s tým tiež zvyšuje vaskularizáciu orgánov a zvyšuje prietok krvi do buniek.

Ako menštruačný cyklus ovplyvňuje pokožku v každej fáze

Pozrime sa, čo sa konkrétne deje v každej fáze a ako menštruačný cyklus ovplyvňuje pokožku v každom okamihu. Pripomeňme, že tento cyklus sa nazýva, pretože prechádza rôznymi fázami v priebehu približne dvadsiatich ôsmich dní.

Menštruačná fáza

Je to fáza, v ktorej jeden cyklus končí a druhý začína. Je to doba menštruačného krvácania, ktorá sa počíta ako normálna s trvaním približne päť dní. V súčasnosti sú estrogén aj progesterón na minimálnej úrovni.

Pokožka logicky uschne. Pri nízkej hormonálnej prítomnosti je hydratácia v kožných bunkách znížená. So suchosťou prichádza citlivosť a zvýšená možnosť prasklín a kožných lézií.

Okrem nízkej vlhkosti vzduchu musíme spomenúť aj nízku tukovú hmotnosť. Mazové žľazy znižujú svoju aktivitu a ovplyvňujú mazanie. Je to ďalší účinok, ktorý zvyšuje riziko kožných lézií a prasklín.

Pred plodnosť

Po vyvrcholení menštruácie sa začína progresívne zvyšovanie hormónov v ženskom tele. Nie je však dosiahnutá dostatočná hladina na úpravu stavu pokožky.

Týchto päť dní menštruačného cyklu zdieľa stav kože s menštruačnou fázou. U niektorých žien je menštruačná fáza dlhšia a prekrýva sa s obdobím pred plodnosťou.

Úrodné obdobie

Približne označíme desiaty deň cyklu. To je, keď sa estrogény významne zvyšujú a sú držané, aby dosiahli svoj vrchol štrnásteho dňa. To určuje plodnosť, to znamená možnosť tehotenstva.

S dobrým množstvom estrogénu je pokožka hydratovaná a zvrásnená. Kyselina hyalurónová zadržiava vodu a kolagén dodáva tkanivám rezistenciu. Je to najlepší kožný okamih v celom menštruačnom cykle. Regeneračná kapacita je maximálna.

Post-fertilita alebo luteálna fáza

Akonáhle dôjde k ovulácii, estrogény začnú zostupom udržiavať svoju aktivitu. Cieľom je naďalej zadržiavať vodu po dobu sucha, ktorá sa objaví v menštruačnom období.

Súčasne je pokles estrogénu hormonálne kompenzovaný zvýšením progesterónu. Tento hormón sa vyrába s ohľadom na možnosť tehotenstva a jeho hladiny sa znižujú dvadsiaty ôsmy deň, ak sa tehotenstvo nenaplnilo.

Zvýšenie progesterónu stimuluje mazové žľazy, ktoré uprednostňujú klasické akné z posledného obdobia menštruačného cyklu. Ženy, ktoré vedia, ako menštruačný cyklus ovplyvňuje pokožku, chápu, že ide o čas najväčšieho kožného oleja.

Patológie kože a menštruačného cyklu

Okrem zmien v každej fáze cyklu vieme tiež, ako menštruačný cyklus ovplyvňuje pokožku, ktorá už trpí chorobami. Ženy s dermálnymi patológiami si tiež všimli špecifické zmeny symptómov počas mesiaca.

Napríklad pri ekzéme majú pacienti horšie príznaky počas luteálnej fázy. Dni pred nástupom menštruácie trpia ďalším svrbením a sčervenaním, ktoré sa zlepšuje okamžite po krvácaní.

Na druhej strane ženy so psoriázou môžu zaznamenať väčšie príznaky choroby v dňoch, keď vrcholia estrogén. Z tohto dôvodu sa u tých, ktorí trpia veľkými exacerbáciami, zažili antiestrogénne terapie.

Nakoniec má akné svoje klasické obdobie zhoršovania v luteálnej fáze.

Ako sme už predtým videli, nárast progesterónu zvyšuje aktivitu mazových žliaz a zosilňuje tuk v pokožke.

ZDROJ:itg-solud.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>